2018. március 6., 19 óra: Trafó KMH

Az est során két előadást mutatunk be, amelyek mindegyike a sérülékenységből inspirálódik, vegyes képességű alkotókkal születik meg, és a Tánceánia Együttes esetén vegyes képességű előadókkal is kerül színpadra.

AMeNeSz // A meg nem született

Mikortól mondjuk, hogy megszületik valaki vagy valami? A gondolat pillanatában vagy a megvalósuláskor? A fogantatás másodpercében, vagy amikor gravitációs közegbe érkezik a test? És mi van akkor, ha nem úgy születik, ha nem az születik, vagy ha nem születik meg egyáltalán?

Az előadás a gyermektelenséggel és az azzal kapcsolatos félelmekkel való szembenézésről szól, hol könnyed hangon, hol szívbe markolóan. A gyermekre várás sérülékeny állapotában, a vágy és a valóság, valamint a vágy és az elvárások közti térben mozog.

A darab személyes történetekből, versekből és tudományos publikációkból áll össze. Az előadás a tánc és a fizikai jelenlét, a dalok, valamint az akusztikus és elektronikus zene révén válik komplex színházi élménnyé.

Az alkotófolyamat során az Árpádházi Szt. Margit ÉNO felnőtt lakóival folytatott munka is inspirációs forrást jelentett. A témát az intézményben vezetett táncfoglalkozások alkalmával és a résztvevőkkel folytatott beszélgetések során is feldolgoztuk.

  • Koncepció: Jobbágy Bernadett
  • Rendező: Jobbágy Bernadett és Antal Attila
  • Dramaturg: Cseicsner Otilia
  • Alkotó előadók: Lakatos-Varga Boglárka, Makra Viktória, Sirkó Eszter
  • Fényterv és világítás: Dézsi Kata
  • Zene: Antal Attila, Sirkó Eszter
  • Szövegek: Balla Zsófia és Pál Dániel Levente versei, a társulat tagjainak írásai, valamint beszélgetések és tudományos publikációk alapján
  • Díszlet: Glass Benjamin, Cziráki Melinda
  • Jelmez: Tóvaj Rozi

Az előadás közösségi alkotómunkával, és részben közösségi finanszírozásból valósul meg.

Köszönet: Dr. Regényi Enikő – Árpádházi Szt. Margit ÉNO, Kapitány Balázs – KSH Népességtudományi Kutatóintézet, Baltavári Barna, Barkó Tamás, Barthel Betty, Földvári Eszter, Jez Mónika, Jobbágy Andrea, Nádudvari Anna, Nemeskéri Juli, Nikolausz Marcell, Pálinkás Katalin, Székely Anna, Szilvay-Simon Zsuzsanna, Szirtes Krisztina, továbbá Bottyán Edit, Kálmán Ferenc, Kopeczny Kata, valamint az ÉNO lakóotthon tánccsoport tagjainak: Ecet Tamás, Flaton Annamária, Horváth Imre, Jez Mónika, Mészáros István, Molnár Ciprián, Orendi Eleonóra, Payer Bea, Szabó Kati, Szuhai István

JOBBÁGY BERNADETT előadóművész, koreográfus – rendező, testtudati csoport vezető, valamint audio-narrátor. 2013 óta dolgozik az ArtMan Egyesülettel segítő táncosként, 2015 óta pedig mozgás-csoport vezetőként az ÉNO értelmi akadályozott felnőtt csoportjában. Ezen túl időszakos programok megvalósulásában vállal szerepet közösségi táncosként és csoport vezetőként, valamint  pályázatírói és projekt menedzseri minőségekben. Audio-narrátorként a Kolibri Gyermek és Ifjúsági Színházban 2015 óta akadálymentesít előadásokat látássérült gyerekek számára.   

ANTAL ATTILA Színház- és filmrendező, zeneszerző, teatrológus. Rendezői tanulmányait az újvidéki Művészeti Akadémia színház- és filmrendezői szakán végezte, majd a belgrádi Drámaművészetek Egyetemének színházelmélet szakán szerzett színháztudományi diplomát. Jelenleg a Színház- és Filmművészeti Egyetem doktori iskolájának DLA hallgatója. 2009 óta rendez színházi előadásokat és rövidfilmeket Szerbiában, Magyarországon, Szlovéniában, Horvátországban, Romániában és Svédországban. Zeneszerzőként eddig mintegy harminc előadásban vett részt. Jelenleg Budapesten él.


DSC_0058_ff_sm

Tánceánia Együttes // Fehér  

Mi, a Tánceánia Együttes, a pillanatban alkotunk. A próbákon megszülető táncok, mintha kész alkotások lennének. Minden együtt töltött alkalom a megismételhetetlen tér, idő, mozdulat és kapcsolódás élménye. Úgy vagyunk együtt jelen, mintha minden perc az első és egyben az utolsó lenne.  

…kitartott, hosszú „térben”, pihenés után, egy erőteljes mozdulat. Csak egy, aztán a csend. Marad az érzet, a finomság és… minden megy tovább… de mégis minden más. Lassú átváltozás, belül nagy sebességgel mozduló mozdulatok. Csak gondolom, hogy táncolsz vagy látlak táncolni a mozdulatlanságban…  

A darabot újra gondoljuk, átformáljuk, minden képet, jelenetet, mozdulatot újraalkotunk, így szinte egy új előadás jön létre.

  • Rendezés: Farkas Dorka, Gál Eszter
  • Asszisztens: Kálmán Ferenc
  • Előadják: Eötvös Judit, Eszes Dávid, Farkas Dorka, Gábor Marina, Gál Eszter, Kalácska Levente, Kálmán Ferenc, Környei Kristóf, Limberger Esra, Potoczky Gábor, Tóth Károly, Barkó Tamás  
  • Zene: Bujdosó János  

TÁNCEÁNIA EGYÜTTES az első és máig egyetlen vegyes képességű kortárs táncegyüttes hazánkban. Bóta Ildikó alapította, jelenleg Farkas Dorka, Gál Eszter és Kálmán Ferenc vezetik. Az együttes tagjai, legyenek épek vagy mozgásukban ill. beszédükben korlátozottak, egyenrangú partnerekként hoznak létre mozgás-színházi előadásokat az elmúlt több mint 15 évben.  

FARKAS DORKA Az ArtMan Egyesület elnökségi tagja, előadóművész,  kreatív-tánc oktató,  testtudati mozgás-csoport vezető. 2011 óta a Tánceánia tagja, 2014 óta társvezetője. A Baltazár Színház társulatának mozgástanára. Az elmúlt években számos inkluzív  és közösségi tánc programban dolgozott csoportvezetői és szervezői minőségben. Alkotóként a jelen idejű kompozíciók és az improvizáció foglalkoztatják.  

GÁL ESZTER táncművész, táncpedagógus, a Színház és Filmművészeti Egyetemen tanít. Az ArtMan Egyesület egyik alapítója és 2002 óta a Tánceánia Együttes tagja, majd 2011 óta társvezetője. 1993-tól készíti darabjait, rendszeresen fellép csoportos és szóló improvizációval itthon és külföldön. Számos hazai és nemzetközi projektben vesz részt. Az IDOCDE egyik alapítója, 2013 óta vezető koordinátora és kutatója.  

adjukössze_Artman_01_

Fotó: Mészáros Csaba

Az est során:

  • Hangosítás: Kádár Mihály
  • Fény: Dézsi Kata
  • Támogatók: Műhely Alapítvány, Kláris Irodahajó, MEREK, valamint a ’90 perc sűrű figyelem’ c. kampány adományozói

Közelgő program:

2018 április 8., vasárnap, Trafó KMH – ArtMan Szakmai Nap